Ndërlidhjet

Moska: Afrim i rrezikshëm i aeroplanit luftarak francez


Pamje e aeroplanit luftarak francez të tipit Rafale

Ministria e jashtme e Rusisë thotë se një aeroplan luftarak francez i është afruar një aeroplani rus, në të cilin ishte kryesuesi i Dhomës së Ulët në Parlamentin e Rusisë, derisa fluturonte në hapësirën ajrore franceze.

Kjo ministri tha se e ka ftuar ambasadorin francez në Moskë për të protestuar ndaj këtij incidenti të sotëm.

Ministria ruse tha se kryesueesi i kësaj dhome, Sergei Naryshkin, dhe ligjvënësit e tjerë rusë, udhëtonin për në Gjenevë të Zvicrës, për të marrë pjesë në një mbledhje ndërkombëtare të parlamentarëve.

“Ambasadori është informaur për shqetësimin e thellë të Rusisë lidhur me atë që ka ndodhur”, ka kumtuar Ministria e jashtme e Rusisë.

Tash për tash nuk ka pasur komente nga Parisi.

Kohëve të fundit ka pasur rritje të incidenteve të këtilla të afrimit, në të cilat janë involvuar aeroplanët luftarakë të NATO-s dhe të Rusisë, prej se konflikti në Ukrainë i ka shtuar tensionet.

XS
SM
MD
LG