Ndërlidhjet

Letonia planifikon të ndërtojë “muri” në kufi me Rusinë


Webfaqja e shërbimit të kufijve të Letonisë.

Letonia ka vendosur të ndërtojë një rrethojë me tela, përgjatë 270 kilometrave të kufirit të saj me Rusinë, për të parandaluar imigrimet ilegale, në këtë shtet të vogël Baltik.

Zëdhënësja e ministrisë së brendshme ka thënë se ky veprim ishte planifikuar shumë më herët, porse tani është bërë “prioritet”, përshkak të krizës së migrantëve.

Dikur rreth 300 migrantë ilegalë kanë hyrë nga Rusia në Letonisë, gjatë këtij viti. Shumica nga migrantët janë nga Vietnami, por edhe nga Siria dhe Iraku.

XS
SM
MD
LG