Ndërlidhjet

Khamenei miraton marrëveshjen bërthamore


Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, ka miratuar marrëveshjen bërthamore midis Teheranit dhe fuqive botërore.

Ai, megjithatë, ka paralajmëruar se Republika Islamike do të jetë vigjilente, pasi, siç ka thënë, Shteteve të Bashkuara nuk mund t’iu besohet.

Në një letër dërguar presidentit Hassan Rohani, Khamenei ka thënë se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet të eleminojnë sanksionet kundër Iranit.

Khamenei ka fjalën e fundit për të gjitha çështjet shtetërore në Iran.

Marrëveshja e arritur në muajin korrik, kërkon që Irani të frenojë aktivitetin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

XS
SM
MD
LG