Ndërlidhjet

Sulmet ruse në Siri godasin një spital


Idlib, Siri

Sulmet ajrore të Rusisë në provincën Idlib të Sirisë kanë goditur një spital, duke vrarë së paku 12 veta, përfshirë staf mjekësor.

“Sulmi ka ndodhur në qytetin Sarmin. Në mesin e të vrarëve janë një fizioterapist, një infermiere dhe një pjesëtar i mbrojtjes civile”, ka thënë kreu i Vëzhguesit Sirian të të Drejtave të Njeriut, Rami Abdel-Rahman.

Shoqëria Siriane-Amerikane e Kujdesit Shëndetësor, e cila operon me objektin, ka thënë se spitali i saj në Sarmin është “goditur drejtpërdrejt” dhe se dy pjesëtarë të stafit janë vrarë.

Rusia ka nisur sulmet ajrore kundër caqeve rebele dhe militante në Siri qysh më 30 shtator.

XS
SM
MD
LG