Ndërlidhjet

Afganistan: Numri i të vdekurve nga tërmeti arriti në 69 vetë


Një banor qëndron në dhomën e dëmtuar rëndë nga tërmeti në Afganistan

Numri i personave të vdekur nga tërmeti i fuqishëm në Pakistan ka arritur në 69 vetë, kanë thënë zyrtarët.

Vetëm në provincën Kunar “42 vetë janë të vdekur dhe 67 të tjerë janë plagosur”, ka thënënë shefi provincial i policisë, Abdul Habib Sayedkhel.

Sipas tij, “2,039 shtëpi janë shkatërruar”, ndërsa ka shqetësime se numri i viktimave mund të rritet gjatë orëve dhe ditëve të ardhshme, raporton agjencia DPA nga Kabuli.

Tërmeti i sotëm ishte me intensitet 7.5 shkallë dhe ishte më i fuqishmi për disa dekada, që e ka goditur këtë vend.

XS
SM
MD
LG