Ndërlidhjet

Aktivizohen aeroplanët luftarakë amerikanë pas atyre rusë


Pamje nga lansimi i aeroplanëve luftarakë amerikanë nga një aeroplanbartës në det

Pentagoni tha se nga një aeroplanbartës amerikan në Detin Japonez janë aktivizuar katër aeroplanë luftarakë, pasi dy aeroplanë luftarakë rusë janë afruar më pak se dy kilometra nga luftanija e Shteteve të Bashkuara.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të mbrojtjes, Bill Urban, tha se dy aeroplanë rusë të tipit TU-142, u afruan tek aeroplanbartësi amerikan, USS Ronald Reagan, më 27 tetor.

Ky aeroplanbartës, që operonte në ujërat ndërkombëtare, i ka lansuar katër aeroplanë luftarakë të tipit F-18, për t’i takuar aeroplanët vëzhgues dhe kundërnëndetësor dhe për t’i larguar ata nga hapësira e afërt me luftanijen, ka thënë zëdhënësi Urban.

Sipas tij, ky aksion ishte “procedurë e zakonshme operuese”.

Një zyrtar i paidentifikuar i Marinës amerikane tha se pilotët nga të dy palët kanë pasur sjellje profesionale.

Shtëpia e Bardhë kumtoi se incidenti nuk paraqiste “kërcënim të veçant për përplasje”.

Interceptimi i aeroplanëve luftarakë rusë nga ana e vendeve anëtare të NATO-s është rritur pas shtimit të tensioneve për shkak të aneksimit të Krimesë nga ana e Rusisë dhe involvimit të Rusisë në konfliktin në pjeësn lindore të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG