Ndërlidhjet

Vritet një botues laik në Bangladesh, tre plagosen


Blogeri Avijit Roy është vrarë nga islamistë të dyshuar në muajin shkurt.

Një botues nga Bangladeshi i librave laikë është therur për vdekje në Daka.

Faisal Arefin Dipon, 43 vjeç, është vrarë në zyrën e tij në qendër të qytetit, disa orë pasi një tjetër botues dhe dy shkrimtarë laikë janë plagosur në një sulm.

Këto janë viktimat e fundit të sulmeve ndaj sekularistëve, prejse blogeri Avijit Roy është vrarë nga islamistë të dyshuar në muajin shkurt.

Të dy botuesit e sulmuar sot kanë publikuar punën e Royt, i cili ka pasur edhe shtetësi të Bangladeshit, edhe të Shteteve të Bashkuara.

Përgjegjësinë për sulmet e sotme nuk e ka marrë asnjë grup.

Grupi lokal islamik Ansarullah Bangla Team ka marrë përgjegjësinë për sulme të ngjashme në të kaluarën.

XS
SM
MD
LG