Ndërlidhjet

Zgjedhjet në Turqi: Prin partia e Erdoganit


Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, duke përshëndetur mbështetësit në Stamboll.

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve të sotme në Turqi tregojnë se Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Erdogan është në epërsi.

Me gati gjysmën e votave të numëruara, televizioni shtetëror TRT ka raportuar se Partia e Erdoganit ka fituar 53.2 përqind të votave.

Pas saj radhitet Partia Republikane Popullore me 20.7 përqind.

Zgjedhjet e sotme në Turqi kanë qenë të dytat në pesë muaj.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ka dështuar të sigurojë shumicën në zgjedhjet e qershorit, ndërsa përpjekjet për të formuar koalicion qeveritar kanë qenë po ashtu të pasuksesshme.

XS
SM
MD
LG