Ndërlidhjet

Do të takohen presidentët e Kinës dhe Tajvanit


Presidenti i Kinës, Xi Jinping.

Tajvani ka bërë të ditur se presidenti i tij, Ma Ying-jeou, do të takojë homologun kinez, Xi Jinping, të shtunën në Singapor.

Do të jetë ky takimi i parë midis liderëve të dy vendeve.

Kina ka marrë sovranitetin mbi Tajvanin qysh në vitin 1949, kur qeveria nacionaliste ka ikur në ishull pas humbjes nga komunistët.

Qeveria e Kinës e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të saj dhe kërcënon se do t’i kundërvihet me forcë ushtarake çdo lëvizjeje për pavarësi.

XS
SM
MD
LG