Ndërlidhjet

Kerry në Londër, takon homologun britanik


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, do të takojë sot në Londër sekretarin e jashtëm britanik, Philip Hammond.

“Pas vizitës në shtetet e Azisë Qendrore, Kerry do të ndalojë në Londër, ku do të takojë sekretarin e jashtëm britanik, Hammond, përpara se të kthehet në Uashington të mërkurën”, ka thënë zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Elizabeth Trudeau.

Kerry dhe Hammond janë takuar për herë të fundit në shtator, për të diskutuar çështje dypalëshe dhe globale, përfshirë krizën e vazhdueshme në Siri dhe situatën me refugjatë.

Në katër ditët e fundit, Kerry ka vizituar Azinë Qendrore dhe ka takuar liderët e Kirgizisë, Uzbekistanit, Kazakistanit, Taxhikistanit dhe Turkmenistanit.

XS
SM
MD
LG