Ndërlidhjet

Lavrov thirrje opozitës në Siri për bisedime me qeverinë në Damask


Pamje nga takimi.

Ministri i jashtëm rus,Sergei Lavrov ka bërë thirrje për një marrëveshje mes grupeve të opozitës në Siri, e cila duhet të thirret nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) për biseda paqësore.

Duke folur në pas një takimi me përfaqësuesin e OKB-ës, për Sirinë, Staffan de Mistura, Lavrov ka insistuar që opozita duhet të krijojë një delegacion të unifikuar, i cili do të negociojë me qeverinë në Damask.

De Mistura tha se ishte e rëndësishme për të punuar në formimin e një qeverie gjithëpërfshirëse në Damask.

Më 30 tetor, në Vjenë, 17 diplomatë nga vende të ndryshme janë pajtuar që ndërmjetësuesit paqësorë të OKB-ës, të kërkojnë nga qeveria dhe opozita që të hapin rrugën për ndryshimet kushtetuese dhe për zgjedhje të reja nga OKB-ja.

XS
SM
MD
LG