Ndërlidhjet

Rumani: Rritet numri i viktimave nga zjarri në klubin e natës


Pamje nga demonstratat në Bukuresht pas tragjedisë në një klub nate

Numri i të vdekurve nga zjarri në një klub nate në kryeqytetin Bukuresht në Rumani ka arritur në 43 vetë.

Shumë persona në Rumani, për këtë tragjedi, që ka ndodhur më 30 tetor, e kanë fajësuar qeverinë për standardet joefikase të sigurisë.

Rrjedhimisht, kryeministri Victor Ponta, dhe qeveria e tij, kanë paraqitur dorëheqje më 4 nëntor, pas protestave masive në Bukuresht.

Afro 100 vetë mbeten në spital, ndërsa 44 prej tyre janë në gjendje kritike shëndetësore.

XS
SM
MD
LG