Ndërlidhjet

Vuçiq sot në Srebrenicë


Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë sot në Srebrenicë.

Në qytetin ku ka ndodhur masakra e 8,000 burrave dhe djemve myslimanë, në vitin 1995, Vuçiq do të ndjekë një konferencë ekonomike dhe do të bëjë homazhe te memoriali i viktimave të masakrës.

Kjo është vizita e parë e Vuçiqit në Srebrenicë qysh më 11 korrik, kur është shënuar përvjetori i 20-të i masakrës.

Atëbotë, Vuçiq është detyruar të largohet pasi është sulmuar nga masa.

Përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës kanë qenë forcat serbe të Bosnjës.

Drejtësia ndërkombëtare e ka cilësuar mizorinë si gjenocid.

XS
SM
MD
LG