Ndërlidhjet

Lufthansa bllokon rreth 100,000 pasagjerë


Ilustrim

Linja më e madhe ajrore e Gjermanisë, Lufthansa, ka bërë të ditur se rreth 100,000 pasagjerë nuk do të mund të udhëtojnë sot, për shkak të grevës së stafit të kabinës.

Lufthansa ka anuluar 931 fluturime.

Mosmarrëveshjet midis kompanisë Lufthansa dhe punëtorëve të saj datojnë qysh në vitin 2013.

Pilotët aktualisht mund të dalin në pension në moshën 55-vjeçare. Lufthansa do që të rrisë moshën e pensionimit në 60 vjeç, por sindikata nuk pranon.

Greva pritet të zgjasë deri në fund të javës.

XS
SM
MD
LG