Ndërlidhjet

Putin kërkon hetim për doping


Presidenti rus Vladimir Putin dhe Ministri rus i Sportit, Vitaly Mutko.

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një hetim në pretendimet se atletët e rusë kanë qenë pjesë e një programi sistematik të doping-ut.

Kjo është hera e parë që presidenti Putin ka folur, që kur Agjencia Botërore Anti-Doping (WADA) ka zbuluar këtë gjetjet, për atletët rusë.

Ai tha se duhet "bashkëpunimin profesional" me organet anti-doping.

"Beteja duhet të jetë e hapur", tha Putin. "Një garë sportive është interesante, vetëm kur ajo është e sinqertë."

Ministri rus i Sportit, Vitaly Mutko më parë kishte thënë sistem anti-doping i Britanisë kishte "vlerë zero" dhe ishte "edhe më keq" se sa ai i Rusisë.

Kjo akuzë nga WADA, u refuzua nga Departamenti për Kulturës, Media dhe Sport i Rusisë.

XS
SM
MD
LG