Ndërlidhjet

Rohani: Irani të vendosë marrëdhëniet tregtare me Francën


Hassan Rouhani.


Presidenti iranian Hassan Rohani i ka thënë mediave evropiane, se Irani ka në plan për të ripërtërirë tregtinë me Francën, në prodhimin e makinave, fushën e bujqësisë dhe aviacionit.

Rohani ka thënë se marrëveshjet e protokollit, do të nënshkruhet gjatë vizitës së tij në Paris, javën e ardhshme që do të "përbëjnë një bazë" për tregti.

Irani ndoshta do të nënshkruajnë një marrëveshje për të blerë aeroplanë Airbus, tha ai, duke vënë në dukje "ne tashmë përdorin Airbus apo Boeing."

Në shtator, ministri i transportit iranian Abbas Akhoundi tha se Irani ishte duke negociuar për të blerë dy aeroplanë, Airbus dhe Boeing.

Irani dëshiron të përmirësojë flotën e saj të vjetruar, por sanksionet ekonomike nga vendet perëndimore, e kanë penguar një gjë të tillë, deri tash.

XS
SM
MD
LG