Ndërlidhjet

Nesër takimi në Vjenë, për Sirinë


Foto arkivi.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka nisur takime në Vjenë të, një ditë para se të fillojë një raund të ri i bisedimeve diplomatike, për krizën në Siri.

Në prag të samitit, që do të mbahet nesër, Kerry është takuar me ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Arabisë Saudite, si dhe të dërguarin e posaçëm të OKB-së për Sirinë.

Takimi i së shtunës do të përfshijë zyrtarë të lartë nga 19 vende që synon të hartojë një strategji drejt një armëpushim dhe transpozicionit politik në Siri, për t'i dhënë fund luftës shkatërruese të vendit.

Ata duhet të kapërcejnë dallimet e thella për ta bërë këtë.

Të premten, SHBA lëshoi një listë të vendeve që do të marrin pjesë në takimin përfshirë Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Ligën Arabe. Diplomatët e tyre i kanë dërguar edhe Kina dhe Irani.

XS
SM
MD
LG