Ndërlidhjet

Franca intensifikon sulmet ajrore kundër grupit Shteti Islamik


Francois Hollande gjatë adresimi dje në Parlament.


Presidenti i Francës, Francois Hollande ka urdhëruar zbarkimin e anijeve aeroplanmbajtëse në Mesdheun lindor, pasi Parisi zyrtarë, ka vendosur për të intensifikuar fushatën e bombardimeve kundër militantëve të grupit Shtetit Islamik, në Siri, pas sulmit terrorist të javës së kaluar në kryeqytetin francez.

Francois Hollande tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të lënë mënjanë dallimet e tyre dhe të bashkojnë forcat për të luftuar militantëve të grupit Shtetit Islamik.

Komentet e Hollandes vinë pasi policia franceze kryer më shumë se 150 sulme bastisje mbi kundër disa islamistëve, të dyshuar.

Në Belgjikë, policia kishe rrethuar një shtëpi në Bruksel, por nuk arritën të gjejnë të dyshuarin kryesor, në sulmin më vdekjeprurës terrorist në Evropë ,që nga viti 2004.

The 13 nëntor, nga gjashtë sulmet në klube të natës, restorante, një stadium futbolli, dhe vende të tjera janë vrarë 129 njerëz dhe janë plagosur me qindra të tjerë.

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë, edhe pse SHBA-ja dhe agjencitë e inteligjencës evropiane nuk e kanë konfirmuar ende këtë.

XS
SM
MD
LG