Ndërlidhjet

Presidenti çek ndjek tubimin kundër Islamit


Presidenti i Çekisë, Millosh Zeman.

Presidenti i Çekisë, Millosh Zeman, ka ndjekur sot një tubim në Pragë, kundër migrantëve dhe Islamit.

Tubimi është organizuar në përvjetorin e Revolucionit të Kadifenjtë, më 1989, i cili ka përmbysur komunizmin në Çekosllovakinë e atëhershme.

Afro 70 përqind e çekëve kundërshtojnë pranimin e migrantëve dhe refugjatëve në territorin e tyre, ka bërë të ditur një sondazh i Akademisë Çeke të Shkencave.

Zeman, ish-komunist, u ka thënë mijëra pjesëmarrësve në tubim se njerëzit që kundërshtojnë Islamin dhe migrantët nuk duhet të cilësohen islamofobë, fashishtë ose racistë.

Tubimi është organizuar nga lëvizja Blloku Kundër Islamit.

XS
SM
MD
LG