Ndërlidhjet

Vriten mbri 30 militantë të IS-it në Siri


Raka, Siri

Sulmet ajrore të Francës dhe vendeve të tjera kundër caqeve të Shtetit Islamik (IS) në Raka të Sirisë, qysh të dielën, kanë vrarë së paku 33 militantë.

Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut ka thënë se shumica e tyre kanë vdekur kur janë goditur postblloqet në qytet.

Burimi i njëjtë po ashtu njofton se familjet e udhëheqësve të Shtetit Islamik kanë nisur të ikin nga Raka në drejtim të Mosulit në Irak.

Një agjenci e lajmeve, e lidhur me Shtetin Islamik, nuk ka raportuar për viktima nga sulmet ajrore.

Agjencia Amaq ka thënë se avionët francezë kanë goditur “lokacione të zbrazëta”.

XS
SM
MD
LG