Ndërlidhjet

SHBA: Votohet projekt-ligji për kufizime për refugjatët sirianë dhe irakianë


Pamja arkivi.

Dhoma e Përfaqësuesve ka miratuar një projekt-ligj që shtrëngon kufizimet për pranimin e refugjatëve sirianë dhe irakianë, në Shtetet e Bashkuara, për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Dhjetëra demokratë u janë bashkuar republikanëve në këtë projekt-ligj, që shihet si një qortim për Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti Barack Obama ka thënë se do të verë veton për këtë projekt ligj.

Projekt-ligji pason pas sulmeve në Paris që lanë të vdekur 129 persona.

Të gjithë sulmuesit tashmë kanë vdekur, dhe njëri prej tyre mendohet të ketë qenë një sirian, i cili ka hyrë në Evropë, përmes Greqisë me migrantët.

Projekt- ligji duhet të kalojë në Senat para se të nënshkruhet nga presidenti Obama.

XS
SM
MD
LG