Ndërlidhjet

Mblidhet sot Kryesia e Kuvendit të Kosovës


Foto arkivi.

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në orën 11:00, për të shqyrtuar pikat e rendit të ditës për seancën e ardhshme.

Seanca e fundit e Kuvendit është mbajtur më 17 nëntor, ku në mes përplasjesh e tensionesh të shumta dhe pa opozitën, Kuvendi i Kosovës kishte miratuar në parim projekt-ligjin për buxhetin e vitit 2016.

Seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga Qeveria e Kosovës, ishte ndërprerë ende pa filluar, pasi që deputetët opozitar kanë hedhur sërish gaz lotsjellës në sallë.

Kuvendi është bllokuar që disa javë, pas bllokadës që po krijojnë tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleancë për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma, për Kosovën.

Partitë opozitare po kundërshtojnë formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

XS
SM
MD
LG