Ndërlidhjet

Gjykata amerikane dënon një pakistanez për terrorizëm


Abid Naseer.

Një gjykatë amerikane ka dënuar një pakistanez me 40 vjet burg për komplotimin e sulmeve në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Abid Naseer, 29 vjeçarë u dënua nga një gjyqtar federal në New Jork.

Në mars, një gjykatë federale e dënoi atë se ka bashkëpunuar me Al-Kaedën për të kryer sulme me bomba në Shtetet e Bashkuara, Britani dhe Danimarkë.

Naseer u arrestua në Britani në vitin 2010 dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara, në janar 2013.

Ai u akuzua se kishte planifikuar sulme në një qendër tregtare në Mançester, për të bombarduar sistemin e metrosë në New York, dhe komplote për të sulmuar një gazetë në Kopenhagë.

XS
SM
MD
LG