Ndërlidhjet

Ku janë afro 3,000 gra Yazidi?


Forcat kurde, të mbështetura nga sulmet ajrore të Shteteve të Bashkuara, kanë çliruar këtë muaj qytetin Sinjar të Irakut nga grupi terrorist i Shtetit Islamik. Por, me gjithë çlirimin e qytetit, popullata e tij Yazidi – një pakicë fetare në rajonin kurd të Irakut – është e brengosur për fatin e afro 3,000 grave dhe fëmijëve Yazidi, që janë rrëmbyer nga militantët e Shtetit Islamik. (Video: Zëri i Amerikës)

XS
SM
MD
LG