Ndërlidhjet

Rusia me sanksione ekonomike për Turqinë


Kryeministri rus Dmitry Medvedev.

Rusia po përgatit për të vendosur sanksione ekonomike kundër Turqisë, pas rrëzimit të një aeroplani rus, nga ana e Turqisë, në kufi me Sirinë.

Kryeministri rus Dmitry Medvedev tha se brenda disa ditësh do të hartojnë disa masat të cilat edhe mund të godasin planet e përbashkëta të investimeve.

Ndërkohë, Turqia ka refuzuar kërkesat ruse për një kërkim falje mbi rrëzimin e aeroplanit të saj, në kufirin Turqi-Siri, të martën.

Turqia thotë se avioni ka shkelur hapësirën ajrore të saj , akuza të cilat Rusia i mohon.

Tensionet ndërmjet Turqisë dhe Rusisë, të cilat mbështesin palët kundërshtare në luftën civile në Siri, janë rritur ndjeshëm pas incidentit. SHBA, BE-ja dhe OKB-ja kanë bërë thirrje për qetësi.

XS
SM
MD
LG