Ndërlidhjet

Hollande në Rusi, kërkon “koalicion të madh” kundër IS


Pamje nga takimi.

Presidenti francez Francois Hollande i ka thënë homologut të tij rus, Vladimir Putin se fuqitë botërore, duhet të ndërtojë një "koalicion të madh" për të luftuar militantët e grupit Shtetit Islamik (IS), të cilët kontrollojnë pjesë të mëdha të territorit në Siri dhe Irak.

"Armiku ynë është Daesh, Shteti Islamik, ai ka territor, një ushtri dhe burime, kështu që ne duhet të krijojë këtë koalicion të madh për të goditur këta terroristë", tha Hollande në një fjalimin televiziv në fillim të bisedimeve dypalëshe me udhëheqësin rus në Kremlin.

"Unë jam në Moskë me ju për të parë se si mund të veprojnë së bashku dhe të koordinojë punën tonë për të goditur këtë grup terrorist, por edhe të arrijmë një zgjidhje për paqen", ka thënë Hollande

Ndërkohë ministri i Jashtëm britanik Philip Hammond tha se qeveria po ndërton një konsensus në mes të ligjvënësve për veprim ushtarak në Siri pasi kryeministri David Cameron ka bërë thirrje për zgjerim të sulmeve ajrore.

Në një intervistë për televizionin BBC, Hammond tha: "Nga ajo që unë kam parë nga kryeministrit mua më duket sikur ne po ndërtojmë një konsensus tani për veprim ushtarak në Siri."

XS
SM
MD
LG