Ndërlidhjet

Izraeli me zyre diplomatike në Emirate


Pamje ilustruese nga Abu Dhabi.

Izraeli pritet të hapë misionin e saj të parë diplomatik në Emiratet e Bashkuara Arabe (UAE) pavarësisht mungesës së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve.

Ministria e jashtme e Izraelit thotë se zyra e tij do të jetë pjesë e një organizate ndërkombëtare të energjisë me qendër në Abu Dhabi.

Izraeli ka hapur tregtinë dhe zyrat e tjera në disa shtete të Gjirit para, por nuk ka lidhje zyrtare.

Emiratet e Bashkuara Arabe, si shumica e shteteve të tjera arabe, nuk e ka njohur Izraelin që nga konflikti arabo-izraelit filloi në vitin 1948.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme izraelite Emmanuel Nahshoni, konfirmoi për gazetën Haaretz se misioni do të jetë i akredituar në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë së Përtëritshme (IREA).

Sipas Haaretz, drejtori i ministrisë së jashtme të përgjithshëm Dore Gold vizitoi Abu Dhabi të martën për të finalizuar planet.

Nuk dihet kur do të hapet ky misioni.

XS
SM
MD
LG