Ndërlidhjet

Opozita mban sot manifestim antiqeveritar


Prishtinë - foto arkivi

Tri partitë opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, Alenaca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë thirrur për sot një manifestim anti-qeveritar.

Tubimi përkon me Ditën e Flamurit të Shqipërisë, festë kjo që shënohet edhe në Kosovë.

Opozita, për disa muaj, është duke penguar zhvillimin e seancave në Kuvend, në shenjë kundërshtimi për marrëveshjen me Serbinë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Opozita kundërshton edhe marrëveshjen me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit.

Sipas përfaqësuesve opozitarë, marrëveshja e parë çon në ndarje të Kosovës, ndërsa e dyta bën që një pjesë e territorit të Kosovës, pa të drejtë, t’i takojë Malit të Zi.

Opozita është zotuar se manifestimi i sotëm do të jetë paqësor.

Për më shumë hollësi, lexoni këtu.

XS
SM
MD
LG