Ndërlidhjet

Samiti për klimën, liderë botërorë mblidhen në Paris


Paris

Mbi 140 liderë botërorë kanë nisur të mblidhen në Paris për një samit të madh për klimën.

Samiti, i organizuar nga Kombet e Bashkuara, nis të hënën dhe zgjat deri më 11 dhjetor.

Autoritetet franceze kanë ndërmarrë masa të rrepta të sigurisë nga frika e sulmeve terroriste.

Më 13 nëntor, militantët islamikë kanë vrarë 130 persona në Paris.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, është në mesin e liderëve pjesëmarrës në konferencë.

XS
SM
MD
LG