Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

NATO s’do të dërgojë këmbësori në Siri


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se NATO-ja e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të trupave tokësore në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri.

Në një intervistë të publikuar në gazetën zvicerane, Tages-Anzeiger, Stoltenberg ka thënë se këmbësoria e NATO-s për të shoqëruar koalicionin ndërkombëtar, që kryen sulme ajrore në Siri, “nuk është në agjendë”.

“Shtetet e Bashkuara kanë një numër të kufizuar të forcave speicale, por forcimi i forcave lokale është opsioni i vetëm”, ka thënë Stoltenberg.

Ai po ashtu ka thënë se NATO do të ndihmojë në përmirësimin e mbrojtjes ajrore të Turqisë.

Më 24 nëntor, forcat turke kanë rrëzuar një avion ushtarak rus, duke thënë se ai ka shkelur hapësirën e tyre ajrore.

Rusia është duke kryer sulme ajrore në Siri kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Presidneti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se strategjia e tij për të luftuar Shtetin Islamik nuk përfshin trupa tokësore në Siri dhe Irak.

Por, Pentagoni ka njoftuar për vendosjen e njësiteve të vogla të forcave speciale atje.

Lexoni edhe këtë:

Obama: Nuk jemi në luftë me Islamin

XS
SM
MD
LG