Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

OKB: Rusia kërkon seancë lidhur me Turqinë


Pamje gjatë një seance të mëparshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Rusia ka kërkuar nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara që sot të mbajë një seancë të mbyllur për aksionet ushtarake të Turqsië në Siri dhe Irak, kanë thënë diplomatët.

Udhëheqëse të këtij diskutimi janë Shtetet e Bashkuara, që këtë muaj e kryesojnë Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Diplomatët presin që incidenti i 24 nëntorit, në të cilin Turqia e rrëzoi një aeroplan luftarak rus afër kufirit sirian, do të jetë në rend të ditës.

Prej kësaj date, raportet e Rusisë dhe Turqisë janë përkeqësuar shumë.

XS
SM
MD
LG