Ndërlidhjet

SHBA: Radarët tregojnë për sulmin rus nga i cili u vranë sirianët


Një aeroplan luftarak rus duke ndërmarrë sulm ajror

Zyrtarët amerikanë thonë se nga bombat e Rusisë, e jo nga sulmet ajrore amerikane, janë vrarë ushtarët e regjimit të Sirisë në pjesën lindore të këtij vendi.

Siria e ka akuzuar dje koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër militantëve të Shtetit Islamik, se e kishte marrë në shënjestër një kamp ushtarak në provincën Deir al-Zour, duke i vrarë tre ushtarë dhe plagosur 13 të tjerë.

Por, zyrtarët ushtarakë amerikanë thanë se pamjet e radarëve tregojnë se sulmet ishin ndërmarrë nga bombarduesit 12 TU-22M3 Backfire, që ishin vendosur nga baza ushtarake ruse Mozdok në Osetinë Veriore.

“Rusia ka ndërmarrë sulme me bombardues me rreze të gjatë veprimi” në hapësirën Deir al-Zour, më 6 dhjetor, ka thënë një zyrtar amerikan dhe ka shtuar se “ne nuk jemi në luftë me regjimin e Assadit dhe nuk kemi arsye ta marrin në shënjestër ushtrinë e Sirisë”.

Zëdhënësi i koalicionit, Steve Warren, tha se të vetmet sulme, që koalicioni i ka ndërmarrë në hapësirën e përmendur më 6 dhjetor, ishin ato kundër një fushe të naftës, afro 100 kilometra në juglindje të bazës ushtarake.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut me seli në Londër, ka konfirmuar se atje ka pasur një sulm ajror kundër bazës qeveritare në një territor ku forcat e regjimit po luftojnë kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Ky observator tha se sulmet “besohet” se ishin kryer nga një aeroplan i koalicionit.

XS
SM
MD
LG