Ndërlidhjet

Holanda dënon gjashtë burra për terrorizëm


Ilustrim

Një gjykatë holandezei i ka dënuar sot gjashtë burra myslimanë të cilët dyshohet se kanë qenë pjesë e një grupi terroristë që kanë rekrutuar persona për tu rreshtuar krahas Shtetit Islamik në Siri apo grupeve të tjera ekstremiste.

Gjashtë personat janë shpallur fajtor në një gjykatë në Amsterdam në të cilën kishte forca të shtuara të policisë.

Ndaj gjashtë personave janë shqiptuar dënime deri në gjashtë vjet burgim.

Gjykatësi kryesor, Rene Elkerbout, tha sot se organizata në të cilën kanë vepruar gjashtë personat, ka ndikuar tek shumë të rinjë që të shkojnë dhe të luftojnë në Siri.

XS
SM
MD
LG