Ndërlidhjet

Rusi: Browder dhe Shërbimi sekret e ndihmuan filmin antirus


Yury Chaika

Prokurori i përgjithshëm i Rusisë, Yuri Chaika, e ka akuzuar një ish-investitor madhor perëndimor në Rusi, i cili është shndërruar në kritik të ashpër të Kremlinit, dhe “shërbimet sekrete të Shteteve të Bashkuara” se kanë dorë në një film opozitar, që atë dhe familjen e tij e akuzon për korrupsion.

Në letrën e pulbikuar sot në gazetën Kommersant, Chaika thekson se “absolutisht nuk ka dyshim” se William Bowder, bashkë themelues i kompanisë, Hermitage Capital, dhe “shërbimet e sigurisë” prapa tij, e kanë urdhëruar prodhimin e filmit online, i publikuar më herët këtë muaj nga lideri opozitar, Aleksei Navalny.

Në film, dy djemtë e prokurorit Chaika akuzohen për grumbullim ilegal të shumave të mëdha të parave me ndihmën e zyrtarëve rusë dhe nën patronazhin e babit të tyre.

Chaika tha se filmi ishte pjesë e përpjekjeve më të gjëra për ta diskredituar kredibilitetin e Moskës dhe për ta “diskredituar zyrën e prokurorit të përgjithshëm”.

Navalny tha se “është shumë i zhgënjyer” që zyrtarët rusë kanë zgjedhura ta akuzojnë zotin Bowder, se është “ideolog”, i cili fajësohet për “organizimin e çdo gjëje që zyrtarëve rusë nuk u pëlqen”.

Navalny e ka përsëritur thirrjen që Chaika të paraqes dorëheqje dhe të ndjeket për korrupsion.

William Bowder, shtetas britanik i lindur në Shtetet e Bashkuara, i ka akuzuar zyrtarët rusë të tatimit, për vjedhje të shkallës së gjërë, që janë zbuluar nga avokati i tij, Sergei Magnitsky, i cili ka vdekur në burg, në vitin 2009, pasi nuk i ishte dhënë ndihmë përkatëse mjekësore.

Zoti Bowder në vitin 2013, është dënuar në mungesë me nëntë vjet burg nga një gjykatë në Moskë për mospagesë të taksave.

XS
SM
MD
LG