Ndërlidhjet

Sekretari amerikan arrin në Moskë


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka arritur sot në Moskë të Rusisë.

Gjatë ditës së sotme ai pritet të takohet me residentin, Vladimir Putin, për të biseduar në lidhje me dhënien fund të luftës civile në Siri dhe rreth zbatimit të marrëveshjes së paqes në lindje të Ukrainës.

Vizita e zotit Kerry vjen përpara një raundi të ri të bisedimeve rreth Sirisë, ndërmjet fuqive botërore, që pritet të mbahet më 18 dhjetor në New York.

Kerry gjatë vizitës së tij në Moskë, sipas Kremlinit, do të takohet edhe me Ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, me të cilin gjatë ditës së djeshme e ka realizuar një bisedë telefonike.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj këmbëngulin se konform një rezulote për ndaljen e luftës pesë vjeçare, presidenti sirian Bashar al-Assad, nuk mund të qëndroj në pushtet, derisa Rusia e mbështet Assadin duke thënë se ai duhet të qëndroj në pushteti derisa populli sirian përmes zgjedhjeve do ta zgjedhë liderin e vet.

XS
SM
MD
LG