Ndërlidhjet

Pejë: Protestë e opozitës kundër dy marrëveshjeve


Pamje nga protesta e sotme e opozitës në Pejë

Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë mbajtur sot në Pejë një tubim, në shenjë kundërshtimi ndaj dy marrëveshjeve, me Serbinë për Asociacionin e komunave të banuara me popullatë shumicë serbe dhe atë për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Opozita në Kosovë i cilëson të dy këto marrëveshje si të dëmshme për tërësinë territoriale të Kosovës dhe po kërkon me ngulm shfuqizimin e tyre.

Protesta e sotme në Pejë, në të cilën raportohet një pjesëmarrje prej mijëra vetësh, pason atë që u mbajt në Gjakovë dhe Gjilan.

XS
SM
MD
LG