Ndërlidhjet

IS-i raportohet të ketë pushtuar rajone të reja afgane


Ilustrim

Militantë të dyshuar si pjesëtarë të Shtetit Islamik raportohet të kenë marrë nën kontrollin e tyre disa rajone të rejaprovicnën lindore Nangarhar.

Kjo lëvizje ka ncitur shumë njerëz të braktisin shtëpitë e tyre, raporton Radio Afganistani i Lirë.

Raportet thonë se nuk ka pasur ndonjë veprim ushtarak kundër grupit besnik ndaj IS-it në Nangarhar, rajon ky i cili kufizohet me provincën Kabul dhe nuk është larg nga kryeqyteti afgan.

Zyrtarët afganë gjithashtu thonë se janë duke gjurmuar transmetimet e një radio stacioni të afërt me IS-in, “Zëri i Kalifatit”, për të cilin thuhet se ka nisur të dëgjohet në këtë rajon.

XS
SM
MD
LG