Ndërlidhjet

SHBA zgjeron sanksionet ndaj disa rusëve dhe disa ukrainasve


Ilustrim

Shtetet e Bashkuara e kanë zgjeruar listën me njerëz dhe kompani të sanksionuara për veprime të drejtpërdrejta ose indirekte në konfliktin e Ukrainës lindore dhe në aneksimin e gadishullit Krimea.

Lista e publikuar sot nga Departamenti i Thesarit amerikan përfshin disa zyrtarë të lartë në “republikat popullore” te vetshpallura, Luhansk dhe Donetsk, rajone këto në lindje të Ukrainës të cilat në pjesën më të madhe kontrollohen nga separatistët.

Në listë janë edhe disa kompani të lidhura me biznesmenë rusë e të cilët kanë lidhje të ngushta me Kremlinin e presidentin Vladimir Putin. Në mesin e të sanksionuarve janë edhe biznesmeni i naftës Genadi Timchenko dhe miliarderët, Arkady dhe Boris Rotenberg.

Gati të gjithë të sanksionuarit kanë qenë të sanksionuar edhe në raundin e parë të sanksioneve, të shpallura nga presidenti Barak Obama, në 2014-ten.

Veprimet amerikane kanë ardhur pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga ana e Rusisë.

Në mesin e të sanksionuarve janë edhe disa ukrainasë, i tillë si Vitaliy Zakharchenko.

Departamenti i Thesarit tha se ai në cilësinë e ministrit të brendshëm, i ka thënë urdhër policisë gjatë protestave të Euromaidanit në Ukrainë.

XS
SM
MD
LG