Ndërlidhjet

Siri, vihet në pritje evakuimi nga një kamp i refugjatëve


Kampi Yarmouk

Evakuimi i pritur i mijëra njerëzve nga dhe rreth kampit të refugjatëve Yarmouk, në jug të Damaskut, është vënë në pritje.

Raportet citojnë si arsye çështjet e sigurisë dhe vrasjen e një komandanti të lartë rebel.

Në bazë të një marrëveshjeje midis rebelëve dhe Qeverisë siriane, militantët dhe familjet e tyre është dashur të dërgohen me autobusë në zonat që kontrollohen nga grupet e tyre respektive.

Rreth 18,000 civilë janë të ngujuar në Yarmouk për shkak të luftimeve dhe rrethimit nga qeveria qysh në vitin 2012.

Militantët e Shtetit Islamik kanë marrë kontrollin e disa pjesëve të kampit këtë vit.

Ata janë zmbrapsur nga milicitë palestineze dhe rebelët sirianë, pas disa javësh luftime të ashpra.

Për pasojë, Yarmouku ka mbetur i ndarë në zona që kontrollohen nga Shteti Islamik, Fronti Al-Nusra dhe militantët pro dhe kundër Qeverisë palestineze.

Forcat qeveritare ruajnë pikat e kontrollit përreth zonës, duke ndaluar civilët që të largohen.

XS
SM
MD
LG