Ndërlidhjet

Erdogan akuzon Iranin për politika sektare në Siri


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka akuzuar Iranin për politika sektare në Sirinë fqinje, duke vënë peshën e tij pas presidentit sirian, Bashar al-Assad.

“Nëse Irani nuk do të qëndronte prapa Assadit për arsye sektare, sot ndoshta nuk do të diskutonim për çështje si Siria”, ka thënë Erdogan në një adresim televiziv.

Irani dhe Turqia janë në anët e kundërta të konfliktit sirian.

Ankaraja mbështet rebelët që luftojnë Assadin dhe i është bashkuar koalicionit ndërkombëtar, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, i cili bombardon caqet e militantëve të Shtetit Islamik në Siri.

Irani shiit, ashtu si edhe Rusia, është mbështetës i madh i Assadit, i cili i takon sektit alavit të Islamit shiit.

Erdogan ka akuzuar Rusinë dhe Iranin, ashtu si edhe Shtetin Islamik dhe luftëtarët kurdë të Sirisë për “masakrimin e njerëzve të pafajshëm” në Siri.

Ai ka thënë se grupet e tilla si Shteti Islamik dhe luftëtarët kurdë janë “instrumete të luftës për pushtet global”.

XS
SM
MD
LG