Ndërlidhjet

Avokati: Gjendja shëndetësore e Savchenkos – shqetësuese


Nadia Savchenko në kafazin metalik të të akuzuarve në një gjykatë ruse në dhjetor të vitit 2015

Avokati i pilotes ushtarake ukrainase, Nadia Savchenko, e cila për afro një muaj ka mbajtur grevë urie në burgun e Rusisë, ka thënë se klientja e tij është në gjendje shëndetësore “shqetësuese”.

Avokati, Nikolai Polozov, sot në rrjetin Twitter ka shkruar se Savchenko i ka humbur 15 kilogramë prej 17 dhjetorit, kur e ka filluar grevën e urisë.

Savchenko e ka filluar grevën e urisë për të protestuar vendimin e një gjykate të qytetit Donjeck në rajonin Rostov në Rusi, që të zgjatet qëndrimi i saj në burg deri më 16 prill.

Zyrtarët rusë thonë se Nadia Savchenko e ka ndihmuar me informacione një njësi artilerike, e cila kishte shtënë afër një pozicionbi në pjesën lindore të Ukrainës, ku ishin vrarë dy gazetarë të Rusisë, në vitin 2014.

Nadia Savchenko, 34 vjeçare, i ka hedhur poshtë akuzat ruse, duke thënë se ishte rrëmbyer dhe me forcë është dërguar në Rusi në vitin 2014.

Ajo tashmë e ka kaluar më tepër se një vit në burg në Rusi. Gjatë kësaj kohe ajo disa herë ka protestuar me grevë urie.

XS
SM
MD
LG