Ndërlidhjet

Minatorët në Ukrainë bllokojnë rrugën dhe kërkojnë rroga


Minatorët në qytetin Lvov në Ukrainë e kanë bllokuar rrugën kryesore për në kufirin me Poloninë. Ata me këtë bllokadë protestojnë dhe i kërkojnë rrogat e papaguara. Minatorët thonë se e kanë marrë vetëm gjysmën e rrogave të tyre për muajin nëntor dhe asgjë për muajin dhjetor. Shefi i kompanisë shtetërore të minierave i ka thënë Radios Evropa e Lirë se xehetarët do të paguhen së shpejti. Këtë premtim ai e kishte bërë edhe më 5 janar të vitit 2016.

XS
SM
MD
LG