Ndërlidhjet

SHBA, tri tiketa fituese në lotarinë prej 1.5 miliard $


Ilustrim

Në Shtetet e Bashkuara është bërë tërheqja për xhekpotin e lotarisë më të madhe në histori, në vlerë prej 1.5 miliard dollarësh.

Ka së paku tri tiketa fituese për xhekportin e Powerball, të cilat janë shitur në Llos Angjelles, Tenesis dhe Florida, kanë thënë zyrtarë të lotarisë.

Fituesit mund të tërheqin fitimet e tyre në pagesa vjetore për 29 vjet, ose të zgjedhin ndarjen e shumës prej 930 milionë dollarësh.

Qeveria po ashtu do të marrë një çmim të madh me taksën federale të fituesve prej 39.6%, plus çdo taksë që shtetet e fituesve mund të vendosin.

XS
SM
MD
LG