Ndërlidhjet

Në Beograd kremtohet Viti i Ri ortodoks


Në Beograd kremtohet Viti i Ri ortodoks
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

Fishekzjarret kanë shpërthyer mbi Beograd, derisa banorët kanë festuar Vitin e Ri, sipas kalendarit të vjetër Julian, mbrëmjen e 13 janarit. Shumë serbë festojnë Krishtlindjet dhe Vitin e Ri edhe në datat moderne, edhe në ato të kalendarit të vjetër, të cilat bien dy javë më vonë. Festimet kryesore në Beograd janë mbajtur jashtë dhe brenda Kishës së Shën Savës.

XS
SM
MD
LG