Ndërlidhjet

SHBA: Sanksione të reja kundër Iranit për programin raketor


Pamje nga prova e raketës balistike të Iranit në tetor të vitit të kaluar

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur sanksione të reja kundër kompanive iraniane dhe individëve të ndërlidhur me programin raketor balistik iranian, një ditë pasi sanksionet e ndërlidhura me programin atomik janë tërhequr.

Sanksione janë imponuar kundër pesë shtetasve të Iranit dhe një rrjeti të kompanive me seli në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kinë, ka njoftuar sot Departamenti amerikan i thesarit.

Ekspretët e Kombeve të Bashkuara në muajin dhjetor kanë raprtuar se prova e raketës balistike me rreze të mesme veprimi në muajin tetor ishte shkelje e sanksioneve, me të cilat Iranit nuk i lejohet lansimi i raketave të afta për bartjen e kokave atomike.

Agjencia Reuters ka raportuar se sipas zyrtarëve të afërt me këtë çështje, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i kishte shtyrë sanksionet për më tepër se dy javë, gjatë negociatave të tensionuara për lirimin e pesë të burgosurve amerikanë.

XS
SM
MD
LG