Ndërlidhjet

Shpërthen një vullkan në Lindjen e Largët Ruse


Ilustrim

Në Lindjen e Largët Ruse ka shpërthyer një vullkan, duke shkaktuar një re të madhe të hirit dhe duke krijuar rreziqe të mundshme për trafikun ajror.

Instituti i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë në zonën Kamçatka ka raportuar se pas shpërthimit, tymi nga vullkani Zhupanovsky ka lëvizur në lindje të Oqeanit Paqësor.

Instituti po ashtu ka lëshuar paralajmërimin e portokalltë, që do të thotë se shpërthimi është në proces, dhe ka paralajmëruar avionët që të shmangin fluturimet pranë vendit të shpërthimit.

Vullkani është 70 kilometra nga qyteti më i afërt.

Por, shërbimet e emergjencës kanë thënë se hiri nga shpërthimi nuk ka lëvizur ende drejt zonave të populluara.

XS
SM
MD
LG