Ndërlidhjet

Oscari zotohet se do të bëjë reforma


Ilustrim

Organizatorët e çmimit Oscar janë zotuar se do të dyfishojnë anëtarësinë e grave dhe të minoriteteve deri në vitin 2020, në përgjigje të krizës së diversitetit.

Akademia e Shkencave dhe Arteve Filmike ka dalë me këtë njoftim pas thirrjeve për bojkotim të Oscarit, meqë anëtarët e Akademisë kanë nominuar vetëm aktorë të bardhë për çmimin, për të dytin vit me radhë.

Mungesa e aktorëve apo regjisorëve me ngjyrë në nominimet për Oscar ka bërë që aktori Will Smith dhe regjisori Michael Moore, në mesin e shumë të tjerëve, të paralajmërojnë se do të bojkotojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Akademia është zotuar se do të diversifikojë udhëheqjen e saj, duke shtuar tri ulëse të reja në bordin e saj të guvernatorëve.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve prestigjioze Oscar do të mbahet më 28 shkurt.

Lexoni edhe këtë:

Clooney: Oscari po lëviz në drejtim të gabuar

XS
SM
MD
LG