Ndërlidhjet

Stuhia e borës paralizon SHBA-në


Uashington

Një stuhi e madhe bore ka paralizuar pjesën më të madhe të Bregdetit Lindor të Shteteve të Bashkuara.

Në Nju Jork janë ndaluar të gjitha udhëtimet jo të domosdoshme, është pezulluar transporti publik dhe janë mbyllur urat.

Së paku 18 persona janë raportuar të vdekur në disa shtete, shumica e tyre në aksidente trafiku.

Kompanitë ajrore kanë anuluar rreth 7,000 fluturime në shkallë vendi.

Dhjetëra-mijëra shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike.

Gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Nju Jork, Tenezi, Xhorxhia, Kentaki, Karolinën e Veriut, Nju Xhërsi, Virxhina, Virxhinian Perëndimore, Merilend, Pensilvani dhe në Distriktin e Kolumbisë.

Zyrtarët në Uashington kanë mbyllur sistemin e autobusëve dhe trenave gjatë gjithë fundjavës.

Stuhia pritet të vazhdojë edhe sot, edhe pse ka nisur të lëvizë drejt Oqeanit Atlantik.

XS
SM
MD
LG