Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Fillon normaliteti pas stuhisë së borës në SHBA


Ilustrim

Nju Jorku dhe qytete tjera amerikane e kanë filluar heqjen e kufizimeve për miliona njerëz pasi ato ishin vendosur si rezultat i motit të ftohtë dhe stuhisë që ka nisur ditën e premte.

Ura dhe tuneli në Nju Jork janë rihapur të dielën derisa shërbimet ajrore vazhdojnë të kenë pengesa.

Zyra federale do të mbetet e mbyllur edhe ditës së sotme në Uashington derisa Dhoma e Përfaqësuesve i ka anuluar të gjitha votimet deri më 1 shkurt.

Për shkak të stuhisë, gjendje emergjente është shpallur në njëmbëdhjetë shtete. Kjo gjendje vazhdon pavarësisht se stuhia e borës ka nisur të lëvizë drejt Oqeanit Atlantik.

Rreth 7 mijë fluturime janë anuluar këtë fundjavë ndërsa nga stuhia e borës janë prekur rreth 85 milionë banorë.

Agjencia e lajmeve AP njoftoi se moti i keq është shkaktar i tridhjetë rasteve që kanë vdekur ditëve të fundit.

Moti i ligë ka shkaktuar edhe përmbytje bregdetare në disa shtete.

XS
SM
MD
LG