Ndërlidhjet

Shqipëri: Filloi procesi kundër një imami me akuza për terror


Në një gjykatë në Tiranë dje ka filluar procesi kundër imamit, Almir Daci, që kishte shërbyer në një fshat lindor të Shqipërisë, lidhur me akuza për terrorizëm. Ai është i dyshuar se i është bashkuar grupit ekstremist, Shteti Islamik, në Siri, së bashku me gruan e tij dhe dy fëmijë.

Prokurorët thanë dje në fillim të procesit në mungesë të të akuzuarit 31 vjeçar, Almir Daci, se ai ishte larguar nga Shqipëria në vitin 2013 me familjen e tij dhe kishte luftuar për militantët e Shtetit Islamik.

Babai i tij, Xhevahir Daci, i ka hedhur poshtë akuzat se ai i ishte bashkuar grupit militant, duke thënë se ai ishte larguar nga Shqipëria për të kërkuar punë, raporton AP nga Tirana.

XS
SM
MD
LG